Yüzme Havuzunuz sizce Temiz mi?

Anasayfa / Yazılar / Yüzme Havuzunuz sizce Temiz mi?

Bir havuzda öncelikle hijyene dikkat edilmelidir.Havuz suyunun hijyeni çok önemlidir.Bunu sağlamak için makine dairenizde iyi bir ekipmanın olması lazım.Tesisin sürekli teknolojiyi takip etmesi gerekiyor.

Havuz suyu hakkında sıkıntı yaşayan tesislerin en önemli eksiği havalandırma sistemleri.Özellikle kış aylarında kapalı yüzme havuzlarının havalandırma sistemleri yeterli kapasitede çalışmazsa havuz buhar yapar.bu da ortamın nem dengesinden tutun da sporcunun antrenman yapmasını bile olumsuz yönde etkiler.

Artık birçok havuz tuz sistemi ya da ozon sistemine dönüyor.Klorla temizlemeden tamamen ayrılmayı kastediyorum.Özellikle antrenman havuzlarının yani yüzme takımlarının çalıştığı havuzların artık klorlama ile temizlenmesi yapılmamalıdır.Yerine ozonlama ile hijyen sağlanmalıdır.

Havuzlarda çalışan teknisyen arkadaşların sürekli teknolojiyi takip etmeleri lazım.Bu teknik gelişmeler, eğitimler ise Kimya Mühendisleri Odası tarafından sağlanmaktadır.

Havuzlar klor sistemiyle çalışıyorsa çok dikkatli olunması lazım.Özellikle “bağlı klor”.Göz yanması , öksürük, tıksırma gibi sıkıntıların başlıca sebebi bağlı klordur.

Bağlı klora dikkat!

Ter , idrar vb. etkenler sudaki amonyumun yükselmesine sebep olur bu da klor dengelerinin bozulmasına yol açar. Klor bu maddelerle savaşıp yenik düşerse bağlı klor oluşmaktadır.Bağlı klor artarsa yapılacak birşey yok, havuzu kapatıp tüm suyu boşaltmanız gerekir.

Özellikle uzun mesafe yüzücüleri bağlı kloru daha çok hissediyorlar ve olumsuz etkilerini daha fazla yaşıyorlar.

Havuzdan önce duş alınması bağlı klor oluşumunu büyük oranda engellemektedir.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın!( 0 264 ) 210 12 10

Copyright © 2019 Her Hakkı Saklıdır. Arma Teknoloji Merkezi
Top